درباره بخش شاندرمن

نسخه چاپی ایجاد : ‎1394/05/13 11:47 ویرایش : ‎1396/12/17 13:04 بازدید: 3186

بخش شاندرمن از نظر جغرافیایی بین عرض های 37 درجه و 18 دقیقه تا 37 درجه و 29 دقیقه و طول های جغرافیایی 48 درجه و 43 دقیقه تا 49 درجه و 11 دقیقه شرقی قرار گرفته است.

این بخش از طرف شمال به شهرستان رضوانشهر ‘ از طرف شرق به شهرستان صومعه سرا ‘ازطرف جنوب
به بخش مرکزی ماسال و از طرف غرب به شهرستان خلخال محدود می باشد.

بر اساس آمار سال 1395 بخش شاندرمن از 2 دهستان به نام های شیخ نشین و شاندرمن ویک شهر به نام بازار جمعه تشکیل شده است . مساحت این بخش 286 کیلومتر مربع است .این بخش دارای 6955 خانوار و باجمعیتی معادل22007 نفرکه16278 نفر جمعیت درنقاط روستایی و5729 نفر در شهر بازارجمعه شاندرمن سکونت دارند .

این بخش دارای 59 روستا  می باشد. که از این تعداد 37 روستا دارای دهیاری و 40 روستا دارای شورا می باشند.

بخش شاندرمن از نظر آب وهوا دارای شرایط مرطوب جلگه ای است‘ درقسمت غربی بخش که شامل نواحی کوهستانی است شرایط مرطوب جلگه ای به نیمه مرطوب سرد تبدیل می شود. از قسمت جلگه ای و یاکوهپایه ای آن برای کشت برنج استفاده می شود. و قسمت های بالا دست و مناطق ییلاقی به دامداری و دامپروری اختصاص دارد. این مناطق کوهستانی جزء محورهای بسیار زیبا و قابل سرمایه گذاری جهت گردشگران طبیعت گرا می باشد. رودخانه بزرگ شاندرمن(مرغک): این رودخانه نسبتا بزرگ از ارتفاعات و قله های تالش سرچشمه گرفته و پس از گذشتن از داخل شهر بازار جمعه شاندرمن به دریای خزر می پیوندد.

علاوه بر برنج محصولات باغی وجالیزی نیز دراین بخش کشت می شود اصولا شهرستان ماسال و بخش شاندرمن منطقه کوهستانی است وفعالیت های باغداری درقطعات کوچک محصور در مناطق جنگلی انجام می گیرد که گاه مرز جنگل و فعالیت های باغداری تفکیک ناپذیر می شود.

از دیگرتولیدات این بخش عسل وفراورده های لبنی وگوشت وسایر تولیدات وابسته به  صنعت دامداری می باشد.

گویش اکثر مردم بخش شاندرمن تالشی است.

مناطق دیدنی و گردشگری بخش شاندرمن: 1-غار آویشو،2-آبشار وزن،3-غارباستانی دیولونه، 4-روستای گردشگری طالب دره و حاجی بجار، 5-مناطق زیبای ییلاقی از جمله النزه-سیفی-دشته-خشکه دریا و...

6- بقاع متبرکه آقاسید رضادلیجان آقاسیدابراهیم قران- امام زاده شفیع روستای امام زاده شفیع

نقشه دهستانهای بخش شاندرمن

نقشه دهستان شاندرمن:

نقشه دهستان شیخ نشین:

PDF iconنقشه دهستان شیخ نشین.pdf

 

دولت و ملت همدلی و همزبانی