یکشنبه 31 شهریور 1398

درباره بخش مرکزی

نسخه چاپی ایجاد : ‎1394/04/13 11:43 ویرایش : ‎1396/12/19 12:48 بازدید: 2864

درباره بخش مرکزی

بخش مرکزی شهرستان ماسال یکی از بخش‌های تابعه شهرستان ماسال در استان گیلان در شمال ایران است

این بخش از طرف شمال به بخش شاندرمن، از طرف شرق و جنوب به شهرستان صومعه سرا و از طرف غرب به شهرستان خلخال محدود می باشد.

بخش مرکزی ماسال از 2 دهستان به نام های ماسال و حومه تشکیل شده است. مساحت این بخش در حدود 200 کیلومتر مربع می­باشد، این بخش در سرشماری سال 1395  دارای 4187 خانوار  و جمعیتی معادل 12741 نفر می باشد. که گویش اکثر مردم بخش مرکزی تالشی است.

این بخش دارای 49 روستا می­باشد.

بخش مرکزی ماسال از نظر آب و هوا دارای شرایط مرطوب جلگه ای است، قسمت جلگه ای و یا کوهپایه ای آن برای کشت برنج استفاده می شود قسمت های بالا دست و مناطق ییلاقی به دامداری و دامپروری اختصاص دارد. علاوه بر برنج فعالیت های باغداری و محصولات باغی وجالیزی نیز در این بخش کشت می شود. از دیگرتولیدات این بخش عسل و فراورده های لبنی (پنیر، ماست چکیده، کره ماسال، ثوره، دوغ محلی و ...) وگوشت و سایر تولیدات وابسته به  صنعت دامداری می باشد.

مناطق کوهستانی جزء جاذبه های بسیار زیبا و قابل سرمایه­گذاری بوده و بستر بسیار مساعدی برای سرمایه­گذاری های گسترده در این بخش فراهم می­باشد، یکی از جاذبه های بخش مرکزی رودخانه خالکایی می باشد که از ارتفاعات و     قله­های ییلاقات ماسال سرچشمه گرفته و پس از گذشتن از روستاهای بخش مرکزی ماسال به تالاب انزلی منتهی می­گردد، حاشیه رودخانه خالکایی در روستاهای بخش مرکزی محل بازدید و اطراق مسافران و گردشگران فراوانی می­باشد.

مناطق دیدنی و گردشگری بخش مرکزی ماسال:

 1- بام سبز ماسال 2- امازاده ها و اماکن مذهبی (روستاهای شالماء، میرمحله، سراکه و ...)3-ییلاق اولسبلنگاه 4-ییلاق سوء چاله 5-ییلاق الاله پشته (محل شهادت میرزا کوچک جنگلی) 6- منطقه توریستی چسلی 7- ییلاق آری دول         8- ییلاق نمنه پشت و ...

نقشه دهستانهای بخش مرکزی

دهستان ماسال

نقشه دهستان حومه:

دولت و ملت همدلی و همزبانی