سه شنبه 31 اردیبهشت 1398
فرماندار ماسال:

کمتر از 3 درصد از مردم ماسال عضو کتابخانه های عمومی هستند

نسخه چاپی ایجاد : ‎1397/07/18 14:20 بازدید: 195

فرماندار ماسال با بیان اینکه کمتر از 3 درصد از مردم شهرستان ماسال در کتابخانه های عمومی شهرستان عضو هستند، بر  لزوم ترویج فرهنگ کتابخوانی در شهرستان ماسال تاکید کرد.

محمد جواد عامر در جلسه ی انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان ماسال که با حضور مدیر کل کتابخانه های عمومی برگزار شد، با اشاره به خاصیت آرامش بخش کتاب و مطالعه بر روی افراد، افزود: با وجود اینکه در عصر کنونی شاهد توسعه ی فضای مجازی و کتابخانه های الکترونیک هستیم،  همچنان مطالعه ی کتاب های چاپی،  اثرات و حال و هوای خاص خودش را دارد.

رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان ماسال با بیان اینکه ما مسلمان هستیم و پیرو ائمه ای هستیم که همواره بر لزوم علم آموزی و مطالعه تاکید داشتند، خاطر نشان کرد: امام حسین (ع) در میدان جنگ و حساس ترین لحظات زندگی خود در حادثه کربلا خطاب به لشکریان یزید جمله ی معروفی دارند که" اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید" و  این آزادگی  به دست نمی آید مگر در سایه ی تفکر و مطالعه. این نشان از اهمیت موضوع مطالعه است که امام معصوم در اوج حادثه ی جانسوز کربلا بر این امر تاکید دارد.

وی ادامه داد: متاسفانه در جامعه ی امروز،  نتوانسته ایم به رشد مطلوب در مسائل فرهنگی دست یابیم و در این زمینه مقام معظم رهبری نیز بارها در دیدار با مسئولین بر لزوم توجه به مسائل فرهنگی و لزوم مقابله با رواج خرافات و آسیب های اجتماعی تاکید داشته اند که بسیاری از این مسائل با ترویج فرهنگ کتاب کتابخوانی قابل حل است.

فرماندار ماسال با اشاره  به کم رنگ شدن ارتباط با کتاب و کتابخانه در جامعه امروز،  تاکید کرد: همه ما موظف هستیم با استفاده از ظرفیت ها و برنامه ریزی صحیح فرهنگی، زمینه ی ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی را در سطح جامعه فراهم کنیم.

عامر برگزاری نشست کتابخوانی با حضور مدیران شهرستان را از جمله ی برنامه های فرهنگی در این راستا عنوان کرد و افزود: اگر ما به دنبال تحول در فرهنگ مطالعه هستیم باید به دنبال نوجوانان و جوانان برویم و با مشورت ها و برنامه های صحیح این فرهنگ را از سنین کودکی در آنان ایجاد کنیم.

وی با تاکید بر لزوم توجه به سلایق مخاطبان در حوزه کتاب و معرفی کتاب متناسب با نیازهای بخش های مختلف جامعه، تصریح کرد:  جامعه امروز نیاز دارد مشاوره های تخصصی در کتابخانه ها در خصوص معرفی کتاب انجام شود و متولیان امر باید به نیاز مخاطبان در گزینش کتاب توجه نمایند.

عامر در بخشی از صحبت های خود با اشاره به وضیت نامناسب شاخصهای مطالعه در شهرستان ماسال بر لزوم ایجاد کتابخانه مستقل در شهر ماسال تاکید کرد. وی همچنین کمک مستمر شهرداری در قالب پرداخت حق نیم درصد کتابخانه ها را نیز از دیگر عوامل مهم و تاثیرگزار در این حوزه دانست.

دولت و ملت همدلی و همزبانی