چهارشنبه 26 تیر 1398
همزمان با هفته پدافند غیر عامل

همایش آموزشی پدافند غیر عامل دهیاران و شوارهای اسلامی شهرستان ماسال برگزار شد

نسخه چاپی ایجاد : ‎1397/08/10 16:01 ویرایش : ‎1397/08/10 16:02 بازدید: 221
به مناسبت هفته پدافند غیر عامل، همایش آموزشی پدافند غیر عامل با حضور فرماندار ماسال و مدیر کل پدافند غیر عامل استانداری گیلان، دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی و دیگر مسئولین شهرستانی و استانی برگزار شد.
محمد جواد عامر صبح امروز در همایش آموزشی پدافند غیر عامل شهرستان ماسال که با حضور دهیاران و شوراهای اسلامی شهرستان ماسال برگزار شد با اشاره به تهدیداتی که کشورهای مختلف را تهدید می کند، افزود: کشورهای دنیا به لحاظ تهدیدات در 3 سطح تقسیم بندی می شوند، یک سری از کشورها که در نقطه ی ثبات به سر می برند و تهدیدات بسیار کم است. برخی دیگر از کشورها نیز همواره درگیر جنگ بوده اند و به طور مداوم در تهدید به سر می برند.
وی ادامه داد: برخی دیگر از کشورها نیز مانند کشور ما، با وجود اینکه به نقطه ثبات رسیده است، به دلیل اینکه حاضر نشده است زیر سلطه ی غرب و شرق قرار بگیرد، همواره در معرض تهدیدات نظام سلطه قرار دارد که این موضوع اهمیت پدافند غیرعامل را در این کشورها دوچندان می کند.
فرماندار ماسال با تاکید بر لزوم شناسایی مشکلات و نقاط تهدید، خاطر نشان کرد: در بسیاری از مواقع ممکن است برخی از مقوله های کوچک در صورت نادیده انگاشتن به تهدیدات بزرگی تبدیل شود به عنوان مثال در کشور مصر یک آتش سوزی کوچک منجر به فروپاشی نظام مصر شد.
عامر با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در زمینه ی جدی گرفتن مقوله ی پدافند غیر عامل، گفت: در سطح شهرستان ماسال نیز می طلبد که به مقوله های کوچک و کم اهمیت و هرگونه تهدیدات احتمالی، بیشتر توجه نماییم.
وی احتمال آتش سوزی در جنگل ها و مراتع شهرستان را یکی از تهدیدات احتمالی دانست و خاطرنشان کرد: در بسیاری از مواقع یک بی احتیاطی  کوچک از سوی یک خانواده که برای تفریح خود به ییلاق آمده باشند می تواند منجر به حریق هکتارها جنگل و از بین رفتن نعمت های خدادادی  در شهرستان شود.
فرماندار ماسال  وقوع سیلاب ها در پی بارش باران را یکی دیگر از این تهدیدات برشمرد و اظهار داشت: در مقوله ی کشاورزی و منابع آبی نیز شهرستان ماسال به دلیل اینکه حدود 80 درصد از منابع آب کشاورزی ما با آب چشمه و چاه تامین می شود، نیز یک تهدید برای شهرستان تلقی می شود.
عامر با اشاره به بحث پسماند به عنوان یکی دیگر از مقوله های آسیب پذیر در شهرستان گفت: خوشبختانه در بخش مرکزی اقدامات خوبی  در زمینه پسماند صورت گرفته است که البته به دلیل عدم لحاظ مسائل قانونی مشکلاتی در فرایند اجرای این طرح ایجاد شد که با حل این مشکلات این طرح کماکان تداوم می یابد. در بخش شاندرمن نیز بخشداری شاندرمن طرح مدیریت پسماند را در سطح این بخش اجرایی نموده است .
وی همچنین با اشاره به مهاجرت معکوس گسترده از استان های دیگر به استان گیلان و خرید زمین های روستایی، خاطرنشان کرد: عدم درآمد کافی و فقدان امکانات زیربنایی در برخی از روستاها موجب می شود برخی از کشاورزان  زمین های خود را با قیمت اندکی به فروش رسانند که این امر از دو لحاظ می تواند موجب آسیب پذیری شود. در وهله ی اول با توجه به ورود فرهنگ هایی خارج از منطقه، آسیب پذیری در آینده ایجاد می کند و  در وهله ی دیگر با احداث ویلا و خانه های جدید در روستا، زیرساخت های روستا نمی تواند جوابگوی این افزایش جمعیت باشد.
دولت و ملت همدلی و همزبانی