نماینده ی شهرستان های ماسال، تالش و رضوانشهر خبر داد:

تنها 6 درصد از عرصه های منابع ملی واقع در طرح های هادی روستایی منطقه تعیین تکلیف شده است

نسخه چاپی ایجاد : ‎1397/04/16 23:56 بازدید: 229

نماینده ی شهرستان های ماسال، تالش و رضوانشهر از تعیین و تکلیف عرصه های منابع طبیعی  در طرح هادی  30 روستا از 467 روستا ی  شهرستان های ماسال، تالش و رضوانشهر خبر داد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ماسال؛ محمود شکری ظهر امروز در جلسه شورای اداری شهرستان ماسال که با حضور خلیل آقایی معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و حجت شعبان پور معاون عمرانی استاندار گیلان در سالن جلسات فرمانداری شهرستان ماسال برگزار شد، با بیان اینکه در گذشته برخی روستائیان روستا را ترک کردند اما اکنون بسیاری به این نتیجه رسیده‌اند که باید به تولید برگردند و تولید هم تنها در روستاها اتفاق می افتد، افزود: باید شرایطی را فراهم نماییم تا این امر محقق شود.

محمود شکری با اشاره به قدمت ۷ هزار ساله تالش اظهار کرد: کار مردم تالش همیشه دامپروری، کشاورزی و صیادی بوده است و امروز مشکل عمده ما نداشتن سند توسط مردم است و تنها برخی از مردم که سواد داشتند سند مالکیت گرفته‌اند اما بیش از ۹۹ درصد روستاییان ما سند مالکیت ندارند.

وی ادامه داد: در سال ۸۴ یک سند کلی برای سه شهرستان توسط منابع طبیعی گرفته شده است و الان هر حرفی روستاییان می‌زنند باز منابع طبیعی می‌گوید اینجا در داخل سند مالکیت من است.

نماینده ی شهرستان های ماسال، تالش و رضوانشهر  اظهار داشت: راه حل این مسئله این است که طرح‌هایی که برای روستاها تهیه شده است از سند منابع طبیعی جدا شود و یا اینکه طرح هادی روستاها به بنیاد تحویل داده شود. آقای وزیر گفتند راه اول سخت و زمان بر است و ممکن است ثبت زیر بار آن نرود و برای راه دوم دستور داده‌اند اجرایی شود که هنوز این کار اجرایی نشده است. البته اکنون با پیگیری‌های صورت گرفته ۳۰ روستا تحویل بنیاد شده است اما ما بیش از ۴۳۷ روستای تحویل داده نشده داریم.

شکری تأکید کرد: انتظار ما از رئیس سازمان جنگل‌ها تعیین تکلیف روستاها از باب سکونتگاهها و مالکیت است و اگر این کار انجام شود ۹۹ درصد حضور مردم در منابع طبیعی کم می‌شود.

نماینده تالش بزرگ افزود: باد شدید خانه مردم را تخریب می‌کند و وقتی می‌روند اجازه بازسازی بگیرند می گویند در قانون نیامده است که در سند خودمان اجازه بازسازی بدهیم.

وی با بیان اینکه عشایر تالش بزرگ به عنوان تولیدکننده بدون هیچ گونه امکاناتی تولید انجام می‌دهند گفت: در اردبیل مناطق ییلاقی دارای جاده‌های آسفالته هستند و امکانات هم دارند اما ما نمی‌توانیم حتی خدماتی مثل آب و برق و … هم به آنها بدهیم و این‌ها در شرایط فلاکتباری زندگی می‌کنند و عشایر ما مجبورند از مسیرهای اردبیل برای رسیدن به مراکز شهرهای ما استفاده کنند.

شکری افزود: ۸۰ درصد زمین‌های تالش جز سند منابع طبیعی است اما تعداد پرسنل اداره ۵۰ نفر است و با این ۵۰ نفر به چه شکلی می‌شود منابع طبیعی را حفظ کرد. درختان را با این تعداد مأمور نمی‌توان حفظ کرد. الان هم مافیا که ماشین‌های میلیاردی دارند که فعالیت قاچاق خود را انجام می‌دهد.

 

دولت و ملت همدلی و همزبانی